Pasaporta Telefon Kaydı, imei kaydetme

132
Pasaporta Telefon Kaydı
Pasaporta Telefon Kaydı

Yurt dışından telefon almak çoğu zaman avantajlı oluyor. Nedenini soracak olursanız ülkemizde 2.000 – 4.000 TL arası olan son model telefonlar yurt dışında neredeyse yarı fiyatına satılıyor. Durum böyle olunca da yurt dışına gitme şansı olan kişiler telefonu gittiği yerden almayı tercih ediyor. Fakat yurt dışından alınan telefonların ülkemizde kullanılabilmesi için imei kaydetme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Pasaporta Telefon Kaydının nasıl yapacağını kullanıcılarımız için açıklıyoruz.

 

Yurtdışı Telefonun Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından getirdiğiniz telefonun kaydına geçmeden önce bazı durumları önceden halletmeniz gerekiyor. Öncelikle yolcuyla beraber getirilen telefonun vergisi kesinlikle ödenmelidir. Telefonun vergisini vergi dairesine veya bankaya yapabilirsiniz. Vergi ödendikten sonra da telefonunuzun kaydını yapabiliyorsunuz. Vergiden hemen sonra gelen kayıt aşamasını kendiniz de E-devlet üzerinden kısa sürede ve kolayca yapabilirsiniz.

Yurtdışı telefonun kayıt aşamasında, öncelikle kayıt işlemlerini başlatmadan da dikkat edilecek bazı hususlar bulunuyor. Telefonu beraberinde getiren pasaportlu kullanıcı, başvuru yapmadan önce E-devlet sistemine girerek, telefonunu harcının yatırıldığını gösteren belgeyle başvuru yapmalıdır. Bunun haricinde yapılan başvurular kabul edilmiyor ve kayıt yapmak daha da zorlaşıyor.

  • Yurtdışı telefonun kaydının ilk adımı da kayıt harcından geçiyor. İlk olarak kayıt harcı olan 149,20 TL’yi ödemelisiniz.
  • E-devlet sistemine girerek belgesiz olarak başvuru yapmalısınız.
  • E-Devlet’iniz yoksa, abone kayıt merkezinden de kaydınızı yaptırabilirsiniz.

İmei Kayıt Harcı Nasıl Ödenir?

Kayıt harcınızı yapabilmeniz için vergi dairelerinden herhangi birini veya tahsilat yapan bankalardan birini seçebilirsiniz. Gittiğiniz kurumda yurtdışı telefon kaydınızın harcını yatırmak istediğinizi söylerseniz, size yardımcı olurlar ve işlemlerinizi tamamlarlar. Ayrıca yatırılan harç, kesinlikle pasaportlu kullanıcı tarafından yapılmalıdır ve tüm işlemler pasaportlu kullanıcının adına olmalıdır. Cihazın kullanıcıyla beraber veya ayrı zamanlarda ülkeye girmiş olması pek önemli değil. Bankaya veya vergi dairesine gittiğinizde telefonun IMEI numarasını ve pasaportlu kullanıcının adını soyadını içeren bilgileri vermeniz yeterli olacaktır. Bu sayede pasaporta telefonu kaydetmenin ilk adımını yapmış oluyorsunuz.

Telefonunuzun IMEI numarasını bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız, cihazın arama ekranına gelerek *#06# tuşlamasını yapıp arama tuşuna bastığınızda, IMEI numarası doğrudan karşınıza çıkacaktır.

 

 

 

Pasaport Kayıt Harcı Nereye Yatırılır?

Pasaport kayıt harcı, bu alanda hizmet veren bankalara yatırılmaktadır. Bu bankalar Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC, Şekerbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’dır.

İnternet Üzerinden Telefon Harcı Ödemek

Yurtdışından gelen telefonun harcını ödemek, internet üzerinden oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bunu yapabilmeniz için öncelikle İnternet Vergi Dairesi sitesine giriş yapmalısınız. Karşınıza gelecek ekrandan T.C Kimlik No, Ad soyad, ve IMEI numarasını girmelisiniz. Sistemin kesinlikle kolay ve güvenilir olduğunu da belirtelim.

Telefon harcını internet veya banka üzerinden yatırdığınızda, mutlaka elinizde bir dekont bulundurmalısınız. İnternet üzerinden yaptığınız işlemler için yazıcıdan kolayca çıktı alabilirsiniz. Elinizdeki dekontla beraber abone merkezlerinden birine giderek kaydınızı yaptırın. Yaklaşık 1-2 haftalık süreçten sonra IMEI numaranız, telefonunuza kaydolacaktır. Abone merkezine gitmek istemiyorsanız, e-devlet sistemi üzerinden de kaydınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-Devletten Telefon Kaydı Yapmak

Telefonunuzun harcını yatırdıktan sonra e-devlet sistemine giriş yaparak ‘’Telefonu pasaporta işletme’’ menüsüne girmelisiniz. Karşınıza çıkan ekranda telefonun sahibinin bilgilerini ve telefonun bilgilerini girmelisiniz. İşlemi kaydettikten sonra herhangi bir düzeltme yapılamıyor ve sistem üzerinden de herhangi bir belge talebinde bulunulmuyor. Ayrıca başvuru yapıldıktan sonra kullanıcıya ücret iadesinin de yapılmadığını belirtelim. Bu durumda, başvuruyu kaydetmeden önce bilgileri son kez mutlaka gözden geçirmek, sizin faydanıza olacaktır.

Telefonun Kaydını Sorgulamak

Yapmış olduğunuz başvuruyu sorgulayabilmeniz için, yine e-devlet sistemine giriş yaparak IMEI sorgulama menüsünü bulmalısınız. Karşınıza çıkan bölümde IMEI numarasını ve alttaki güvenlik kodunu yazarak işleme devam edebilirsiniz. Eğer belgelerinizin incelendiğine dair bir uyarı alıyorsanız, bir problem görünmüyor demektir. Çünkü yapılan başvurunun sonuçlanması için yaklaşık 1-2 haftalık süreç işliyor.

Pasaporta Telefon İşletme Süresi 2018

Pasaporta yeni bir telefonun kaydının yapılabilmesi için, pasaporta son iki yıl içerisinde başka bir cihazın kaydının yapılmaması gerekiyor. Ayrıca pasaportun sahibinin, son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapması gerekiyor.

Ülkeye girişin üzerinden 120 gün geçmiş pasaportlara kesinlikle telefon kaydı yapılamamaktadır. Abone merkezleri tarafından yurtdışı telefon kaydı yaptıracaksınız, ülkeye girdiğinize dair vurulan mührün okunaklı olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Belirgin olmayan mühürler size kayıt aşamasından problem çıkarabilir.

Yurtdışından Telefon Nasıl Getirilir?

Yurtdışından telefon getirecekseniz, bazı hususlara dikkat etmezseniz gerçekten başınız derde girebilir. Türkiye’ye yurtdışından sadece bir adet kapalı kutu şeklinde telefon getirebilirsiniz. Eğer iki adet getirmek isterseniz birinin kutusunu açarak mutlaka hattınızı için takmalısınız ve diğer telefonu da ikinci telefon olarak kullanacağınızı belirtmelisiniz. Bunun dışında geçirmeye çalışacağınız telefonlar, gümrük tarafından elinizden alınır ve iki kat cezalı vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca hakkınızda kaçakçılık suçuyla ilgili davalar da açılabilir.

E-devlet Dışında IMEI Kaydını Nerede Yapabilirim?

E-devlet dışında IMEI kaydını yapabilmek için herhangi bir Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom bayilerine gidebilirsiniz. Turkcell iletişim merkezlerinden bazıları 25 TL ücret talep edebilirken, bazı merkezler de hiç ücret almadan da işlemi yapabiliyor.

Herhangi bir iletişim merkezine başvurmaya giderken yanınızda pasaportun aslını ve telefon harcının ödendiğine dair dekont bulundurmalısınız. Ayrıca başvuru yapmaya sadece pasaport sahibi gidebilir. Bu husus çok önemlidir ve kesinlikle dikkat edilmesi gereken kurallardan birisidir.

Başkasının Getirdiği Telefonun Kaydını Yapmak

Yurtdışından gelen kişi üzerine telefon vergisi yatırılarak, kişinin e-devlet sistemi üzerinden kaydı yapılabilir. Telefonu sizin kullanmanızda hiçbir mahsur bulunmaz fakat telefon, getiren kişinin adına kayıtlı kalır.

Yurtdışından İki Telefon Getirilir Mi?

Pasaport kayıt hakkına baktığımızda 2 yılda bir 1 telefonun kaydının yapılabildiğini belirtelim. Eğer yanınızda birden fazla telefon getirdiyseniz ve kayıt yapmak istiyorsanız, yurtdışı dönüşünün üzerinden 120 geçmemiş birinin üzerine harç ödeyerek kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Yurtdışında Yaşayanların ve Yabancıların Telefon Kayıt Sistemleri Nasıldır?

Kısa süreliğine yani geçici olarak Türkiye’de yaşayan turist ve gurbetçi gibi insanların telefonlarının ilk olarak IMEI numaraları bir kenara alınır. Daha sonra yapılan sözleşmedeki cep telefonu numarası, Cihaz Kayıt Sistemi’ne IMEI numarasıyla beraber girilerek eşleştirilir. Bu eşleştirmeden telefonun IMEI numarası, sadece eşleşen cep telefonu numarası için kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemini yaptırabilmek için de pasaport ve abonelik sözleşmenizi yanınıza alarak Abone Kayıt Merkezleri’ne başvuru yapabilirsiniz.

18 Yaşından Küçükler Telefon Kaydı Yapabilir mi?

18 yaşından küçük olan vatandaşlar da yurtdışından telefon getirerek kayıtlarını kendi isimleri üzerine yaptırabilirler. Kayıt için doldurulması gereken başvuru formu, anne veya baba tarafından doldurulmalıdır. Ayrıca yasal veli sayılan anne veya babanın kimlik fotokopisi de formun yanında olmalıdır. 18 yaşından küçükler için E-devlet şifresi alınamadığı için velinin kimlik fotokopisi ve başvuru formuyla beraber Abone kayıt merkezlerinde kayıt işlemi kolaylıkla yapılabiliyor.

 

 

Telefonun IMEI Kodu Değiştiyse Kaydı Nasıl Yapılır?

Telefonun hiç beklenmediği anda arızalanmasıyla beraber ana kart gibi değişimler meydana gelebiliyor. Hal böyle olunca da IMEI değişim işlemi de yapılabiliyor. Fakat bunu yapabilmeniz için e-devlet sistemine giriş yaparak, değişim belgesini sisteme yüklemeniz gerekiyor. Değişim başvurusunun kesinlikle cihazı kayıt altına alan kişi tarafından yapılması gerekiyor. Ayrıca değişim yapılması istenen cihazların markalarının da aynı olmaları gerekiyor.

Değişim belgesinin incelenmesine bakarsak, birkaç hususa dikkat edilmesi gerektiğini belirtebiliriz. E-devlet üzerinden sunulacak belgenin üzerinde mutlaka firma kaşesi içermeli ve kağıt yapısı antetli kağıt olmalıdır. Daha sonra belgeye değişimi yapan firmanın unvanı veya adı yazılmalıdır. En son kısımlara da firmanın adresi ve telefonu eklenmelidir.

Sorunsuz bir IMEI değişimi istiyorsanız, firma tarafından belirtilecek yazıya dikkat etmelisiniz. Çünkü firma belgeye, arıza nedeniyle IMEI numarasının değiştirildiğini beyan etmeli, ayrıca belgeye yeni ve eski IMEI numaralarını yazmalıdır. Kısa süre sonra eski IMEI numarası kapatılır ve yeni atanan IMEI numarası iletişime açılır.

Yoruma kapalı.

maltepe escort