Youtube da Oyun Kanalı Açmak

141

Youtube ya da Youtuber hayal edildiğinde akla elinde selfie kamerası olan vloggerlar gelmekte. Ancak unutulan bir çok kategori var. Unutulmaktan da öte, talep görmeyen demek daha doğru olacaktır. Peki oyun kanalı açmak mantıklı bir davranış mı? Youtube’da nasıl oyun kanalı açılır?

youtube
youtube oyun kanalı açmak

Öncelikle bahsetmem gereken bir kaç istatistik var. Oyun kanalları konusunda bir kaç veri elde ettim ve sizlerle yüzeysel olarak paylaşmak istiyorum. Oyun temalı kanalların son 1 senede aslında abone sayısı ortalama %14 civarı artmış. Ancak makyaj ve kişisel bakım kanallarının abone sayısı ortalama %129, eğlence kanallarının %81 ve son olarak çocuk kanallarının %155 artmış. Yani oyun kanalı açmak şu verilerden sonra pek mantıklı görünmüyor. Tabi istediğiniz kısa yoldan parayı kırmak ise…

Oyun kanalı açmadan önce kesinlikle para kazanma hayalinizin olmaması gerekiyor. Aslında para kazanacaksınız ancak bunu da daha iyi bir içerik için kullanmak zorunda kalacaksınız. İşe şu maddi kısımdan başlamak gerekiyor. Hem en maliyetli kanal tipi oyun kanalları, hem de en az geliri olan… Evet bunu kafanızda hallettiyseniz, diğer maddelere geçeyim.

Gelelim ikinci maddeye. Bir kanal açtınız, en basit adım zaten burası. İyi bir oyun bilgisayarı dizdiniz. Ekipmanlarınız da tamam diyelim. Ancak yetmiyor, arka fonu mutlaka kullanmalısınız. Bunun için oyuncu dekorasyonu temalı bir içeriğim var. Oyunculara yaşam alanınızı en “gamer” şekilde sunmak zorundasınız. Bu adımı da başarıyla geçtikten sonra içeriklere başlayabilirsiniz.

İçerikleri hadi oyun oynayayım da video çekeyim gibi düşünmemelisiniz. Mutlaka önceden videonun

youtube oyun kanalı açmak
youtube oyun kanalı açmak

senaryosunu hazırlamalı, provalar yapmalı ve oynayacağınız oyunu önceden oynamış olmalısınız. Ayrıca belirtmem gereken bir konu da, artık gameplay yani oyunu oynadığınız uzun ve sıkıcı videolar talep görmüyor. Bunun yerine daha eğlence odaklı ya da eleştiri odaklı; kısaca sizin seçeceğiniz tema doğrultusunda oyun içerikleri sunmalısınız.

Peki içerik de tamam, ya aboneler? Hemen çekiliş yapın. Şaka, tabi ki bu geçici bir çözüm olacaktır. Youtube için SEO öğrenin. Yeni çıkan oyunları kaçırmayın ve bu oyunlar hakkında içerikler hazırlayın. Keymailer gibi daha çıkmamış oyunların Youtuber ve Streamerlara verildiği platformları kullanarak, oyun çıkmadan önce içeriğinizi hazırlayıp, oyunun çıktığı gün kanalınızda videonuzu yayınlayın.

Son bahsedeceğim şey ise maddi konular. Kazandığınız parayı çarçur etmeyin. Gidin yeni çıkan konsol alın, onun da içeriğini çıkartın. Odanızı daha da oyun temalı hale getirmeye çalışın. Mutlaka markalarla görüşün ve “geri gönderimli” ürün incelemeleri kapmaya çalışın. Derdiniz içerik olsun, ürünü geri yollayın. Referans topladıktan sonra da arzu ederseniz bir Youtube ajansına kaydolabilir ya da kendi gelir modellerinizi kendiniz şekillendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

maltepe escort